Okul Sırası

Eğitim kurumlarında iç dizayn çok önemlidir. Öğrencilerin kendini rahat hissetmesi ve mekana kolayca uyum sağlamaları gerekir. Bunun için de tüm detaylar dikkate alınarak hem iç hem de dış mekan tasarlanmalıdır. İnsanlar sınıfta kendini rahat hissederse kendini eğitim sürecine dahil edebilir. Bu yüzden eğitimin kalitesini arttırmak için eşya seçimi çok önemlidir. Okul sırası bu anlamda en çok dikkat edilmesi gereken detaydır.
Okullarda sıralar öncelikle yaş sevisine uygun olarak seçilmelidir. Okul öncesi eğitim kurumunda ve yetişkinlere eğitim veren kurumlarda kullanılacak sıraların boyutları farklı olmalıdır. Okul sıraları sade ve yüksek verim arttırma üzerine seçilmelidir. Ayrıca yüz yüze etkileşim ve olumlu bağlılık geliştirmek adına eğitim sürecine olumlu katkı sağlayan seçimler yapılmalıdır.
Okul Sırası Çeşitleri Nelerdir?

Okul sırası seçiminde öncelikle sınıf ortamı önemlidir. Bu yüzden okul sırası ölçüleri ve yapılacak sıra çeşidi eğitim ortamının yapısına göre değişir. Klasik eğitim metotlarının kullanılacak bir ortamda tahtayı her yerden görecek bir sıra seçerken, grup çalışmaları için farklı bir model tercih edilebilir.
Eğitim ortamında kaliteyi arttırmak ve tüm paydaşların etkili bir eğitim süreci yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla sınıf ortamının yapısına göre bireysel ya da grup etkinlikleri için özel tasarlanmış sıraları seçebilirsiniz. Okul sırası çeşitleri için farklı boyut, ihtiyaç ve modeller arasından seçim yaparak eğitim ortamınızı amacınıza uygun şekilde oluşturabilirsiniz.
Okul Sırası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Okul sırası yapımı sırasında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu yüzden okul sırası seçerken dikkat edilecek durumları şöyle açıklayalım;

  • Okul sırası seçiminde eğitim ortamında bulunacak yaş grubu çok önemlidir. Okul öncesi yaş grubu için birlikte çalışabilecekleri bir ortam tercih edebilecekken yükseköğrenim sınıflarında daha geniş boyutlu bir sıra seçmelisiniz.
  • Eğitim ortamının türü de okul sırası seçiminde etkilidir. Uygulamalı eğitimin olduğu sınıflarda yer değiştirebilen ve çalışmaya uygun sıra tipi seçerken, dershane gibi bireysel hazırlık alanlarında çocukların derse adapte olabilecekleri bireysel okul sırası seçimi yapmalısınız.
  • Tekli okul sırası seçerken depolama alanlarının varlığı da önemlidir. Çocuklar fazla yiyeceklerini ya da özel eşyalarını asabilecekleri ve sıranın altında depolayabilecekleri gözlere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden çocukların gelişim seviyesine uygun seçimler yapmalısınız.
  • Okul sırası özellikleri eğitim ortamının boyutuna göre de seçilmelidir. Küçük sınıflarda dar alanda daha faz yer kaplayacak seçimler yaparken geniş alanlarda hareket kabiliyeti yüksek olan okul sıraları seçebilirsiniz. 

Okul Sırası Modelleri

Okul sırası modelleri ihtiyacınıza, eğitim ortamının yapısına ve hitap edeceği yaş grubuna göre değişmektedir. Öncelikle ihtiyacınızı belirleyerek okul sırası için belli istekler listesi oluşturmalısınız. Sonrasında üretim aşamasında tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak tasarımlar ile modern dokunuşlar sayesinde ferah ve etkileşim oranı yüksek, yapılandırmacı eğitim ortamlarını destekleyen sıra modelleri seçebilirsiniz. Böylece profesyonel ve Eğitim Bilimleri yapısına uygun sınıf ortamları oluşturabilirsiniz. 

Başlıca Okul Sırası Modelleri

Her eğitim kurumu ihtiyacına yönelik okul sırası modeli tercih etmektedir.  Öncelikle devlet okulları amfi sitemde okul sıraları tercih etmekte olup buna en iyi örnek werzalit okul sırasıdır. Werzalit okul sıraları sağlam yapıları rahat temizlenebilir olmaları ile uzun süre kullanıma en uygun okul sırası modelidir. Yurtiçi devlet okulları yanı sıra yurt dışındada fazlasıyla tercih edilmektedir. Birçok renk alternatifine sahip olan werzalit kurumsal kimliğe göre üretilebilir. Tercihen en fazla kullanılan werzalit renkler akçaağaç ve beyazdır. 

Yeni Nesil Okul Sırası Modelleri

Artan teknoloji ve tasarım kalitesi ile birlikte eğitim kurumları farklı eğitim modelleri geliştirmiş modüler ve ergonomik okul sırası modellerine ihtiyaç duyulmuştur. Yalçınkaya eğitim mobilyaları olarak bize düşen görev ise bu tale karşı yeni nesil eğitim mobilyaları üreterek eğitim kurumlarının kullanımına sunmaktır.  Geniş vizyonu ile Yalçınkaya yurtiçi ve yurtdışı projelerde kullanılmak üzere tasarladığı modüler ve modern okul sırası modelleri ile gunumüz taleplerini karşılamak için elinden geleni yapmaktadır.  

 

 

Alışveriş Sepetim